Po úspěšné premiéře filmu na Integračním festivalu Quijotova šedesátka v Lipnici nad Sázavou zavítáme tentokrát do Knihovny Jiřího Mahena v Brně. Velice si vážíme spolupráce, kterou nám knihovna nabídla a těšíme se na všechny, co přijdou uzřít tento dokument. Osobně se setkat s autorkou dokumentu Kateřinou Dubovcovou, herečkou a lektorkou Monikou Mazáčovou, která zastupuje Divadlo Klauniky Brno a také se setkáme s hlavními aktéry filmu, herci s mentálním handicapem. Cílem projektu bylo natočit filmový dokument o dlouhodobé teatroterapeutické činnosti Divadla Klauniky Brno. Je tomu letos právě 20 let, co Divadlo Klauniky začalo spolupracovat s lidmi s mentálním handicapem a právě u příležitosti tohoto výročí bychom rádi vytvořili dokument, který zachycuje tuto výjimečnou činnost. Režisér a ředitel Divadla Klauniky Zdeněk Mazáč se nadchl pro práci s lidmi s mentálním handicapem v roce 2003, kdy se s nimi začal setkávat a byl fascinován teatralitou, která pramení z jejich naturelu. Hledal proto takovou možnost divadelní práce, kde by mohli stát po boku zdravých kolegů zcela plnohodnotně, a to právě tak, že zůstanou autentičtí.
Po dlouhém zvažování a přípravě vzniklo první integrační představení „Voličská kampaň Strany mírného pokroku v mezích zákona tedy přírodního“, kde herci s handicapem vystupují zcela sami za sebe, při tom však v naprosté harmonii se zdravými kolegy, kteří jsou v rolích. Výsledná inscenace je kvalitním dramatickým tvarem na profesionální úrovni, nepostrádá humor a fantazii a zároveň je velice cenným prostředkem k nabourávání předsudků a klišé, které ve společnosti stále zaujímají místo. Tato inscenace byla zařazena do běžné dramaturgie Divadla Klauniky, a hrána pro běžnou veřejnost jako klasické večerní představení v kulturních zařízeních měst i obcí. Metodika teatroterapie Divadla Klauniky je sice zachycena písemně, ale dosud neexistuje žádný ucelený audiovizuální záznam, který by zachycoval tuto činnost v dlouhodobém vývoji a významu.
Kateřina Dubovcová spolupracuje s Divadlem Klauniky již 10 let, pořizuje fotodokumentaci z akcí, integračního festivalu Quijotova šedesátka, jednotlivých představení i neformálních setkání (oslav, vánočních večírků atd). Celý kolektiv ji dobře zná a její přítomnost je zde vítaná, herce s mentálním handicapem její focení, pořizování rozhovorů a natáčení nijak nestresuje a neovlivňuje jejich chování. Má tedy nejlepší předpoklady pro vytvoření tohoto časosběrného filmového dokumentu, který bude naprosto originálním počinem svého druhu. Dokument měl premiéru na festivalu Quijotova šedesátka v Lipnici nad Sázavou 2/8/2024 a sklidil kladný ohlas u široké veřejnosti. Tento film je poutavým záznamem, který odhaluje příběhy lidí s mentálním handicapem, jejichž životy jsou úzce spjaty s divadelním prostředím.
Spolek podporuje a napomáhá lidem s duševním onemocněním a jiným zdravotním znevýhodněním v jejich aktivizaci, začleněním se do podvědomí společnosti a jejich kreativní tvorbu představujeme široké veřejnosti formou výstav, workshopů a setkání. Pod slovem handycapované spadají osoby s fyzickou, psychickou, či kombinovanou poruchou, mentální nebo duševní jinakostí.
Být tvůrčí a naslouchat.
Být tvůrčí, to je něco, co nás přitahuje, co je milé pro každého člověka. Smět něco tvořit, co přináší radost nám i ostatním. Setkáváním při manuální zručnosti a pracovních aktivit osob s mentálním, či duševní jinakostí, provádění volnočasových aktivit zaměřených na rozvíjení osobnosti, zájmů a znalostí, zabezpečování zájmové a kulturní činnosti.
Projekt je realizován za finanční podpory statutárního města Brna.
Děkujeme za poskytnutí finančního příspěvku NADACI UMĚNÍ PRO ŽIVOT.
Letošní setkání na integračním festivalu v Lipnici nad Sázavou, který již 10 let pořádá Divadlo Klauniky v Brně jsme se sešli společně při natáčení dokumentu o tak "trochu jiném" divadelním světě. Během několika dnů vznikal dokument o členech divadla, kteří již dvacet let podílejí na teatroterapeutických projektech, jejichž výsledkem jsou zcela nenapodobitelné inscenace. Dokument bude výpovědí jak moc je v životě důležité naslouchání, tolerance a úcta k lidem s handicapem. Záběry a situace jsou momentálně ve střižně. Film bude k vidění během letošního podzimu a poslouží také jako edukační a kulturně-osvětový materiál.
V neposlední řadě je našim cílem být oporou pro člověka s handicapem a zdravotním znevýhodněním při činnostech organizačních, zabezpečovacích a komplexní koordinování činnosti, provádění osobní asistence a aktivizace, která patří mezi stěžejní část našich aktivit. Organizujeme výstavy autorům, kteří trpí duševní a mentální jinakostí. Prezentujeme jejich tvorbu na webových portálech a sociálních sítích.
Cílem projektu je natočit filmový dokument o dlouhodobé teatroterapeutické činnosti Divadla Klauniky Brno. Je tomu letos právě 21 let, co Divadlo Klauniky začalo spolupracovat s lidmi s mentálním handicapem a právě u příležitosti tohoto výročí bychom rádi vytvořili dokument,
který zachycuje tuto výjimečnou činnost.
Před deseti lety zároveň vzniklo pod Klaunikou, spol. s.r.o. chráněné pracoviště -penzion Lipůvka, kde herci s handicapem našli pracovní uplatnění a zároveň jsou zde v běžném životě uplatňovány a rozvíjeny teatroterapeutické prvky. Pro většinu z
handicapovaných herců se divadlo stalo smyslem žjvota či jeho naprosto nepostradatelnou součástí, vznikla zde velice silná a jedinečná kolektivní vazba, a j.e naprosto patrné, jakým způsobem divadlo posunulo schopnosti a dovednosti těchto lidí.
Kromě těch divadelních má nesporný vliv na jejich schopnost začlenění do běžné společnosti, komunikativnost, samostatnost, zodpovědnost a soběstačnost, schopnost pracovat a soustředit se. Vzhledem k věku některých handicapovaných herců je patrný vliv na kvalítu paměti a řeči, na koordinaci pohybu.
Divadlo Klauniky j.e jedinou scénou v ČR, která provozuje integrační představení na profesionální úrovni formou zájezdů po celé ČR a občas i do zahraničí. Dvacet let tak aktivně ovlivňuje názor společnosti na lidi s mentálním handicapem.
Kateřina Dubovcová spolupracu je s Divadlem Klauniky již 10 let.
Art brut neboli syrové umění je označení pro umělecká díla, která vytvářejí lidé s duševní poruchou nebo jinak společensky marginalizovaní.
Typy na knihy s tématikou ART BRUT: klikni na obrázek
PŘIPRAVUJEME!
Pravidelně natáčíme dokumenty nejen z představení tohoto originálního uskupení - Divadlo Klauniky Brno a jejich skvělé představení na motivy opery Dona Giovanniho. V tomto letním čase je přípravě dokumentární film, který se bude věnovat tématu, které je stále ve společnosti tak trochu TABU. Bude věnovaný lidem s mentálním handicapem a jejich příběhům.
Začátek roku 2024 odstartujeme výstavou uměleckých děl.
Když do života vstoupí psychické onemocnění, je to zátěž jak pro nemocného, tak pro jeho okolí.
Mentální anorexie, mentální bulimie, záchvatovité přejídání. Nemusí se ale jednak pouze o extrémy, jakákoliv nesvoboda v jídle může být problém. Poruchy příjmu potravy nejsou rozmar, jsou to závažná duševní onemocnění, která si nevybírají. Nejsou nemocí modelek. Postihují všechna pohlaví, týkají se různých etnik i věkových kategorií. Možná máte ve svém okolí někoho, kdo s tímto závažným problémem bojuje, a ani to nevíte.
V následující galerii Vám přiblížíme tvorbu dospívající dívky, která prošla úskalím tohoto onemocnění a při svých pocitech, se snažila na papír přenést své tíživé vjemy a stavy. Určitá forma Arteterapie. Děkujeme autorce za její otevřenost.
ART BRUT
Spíše než jasné příčiny vzniku je důležité hledat souvislosti, které vzájemným působením vedou k rozvoji ppp. Ani nespokojenost s tělem není nutný předpoklad propuknutí nemoci. Ve zdravotnictví se o ppp mluví jako o multifaktoriálních onemocněních, popisují se biologické, psychické a sociální vlivy, které od sebe ale nejde úplně oddělit a většinou jich k nemoci přispívá několik dohromady.
Genetika, vztahy a zázemí se promítají do vývoje našich osobnostních charakteristik. Důležitou součástí pomoci je rodina, přátelé, a odborná lékařská pomoc. Jsme nesmírně rádi, že se v tomto případě podařilo dostat stav pod kontrolu a daří se. Velice si vážíme toho, že autorka se nebojí o tomto tíživém tématu zcela otevřeně hovořit a být tak oporou i pro další, kteří tímto onemocněním prochází.
Art brut je slovní spojení, které je čím dál tím více v hledáčku zájmu kurátorů, galeristů a díky množícím se výstavám i rostoucí části běžné populace.
INSPIRACE
Nárust výskytu duševních onemocnění stoupá obecně vzhledem k celkovému zhoršení kvality života, narušení sociálních vazeb zejména s rodinou a blízkými, nedostatku pracovních příležitostí, neschopností smysluplného vyplnění volného času, narušením sebepojetí a obtížného včlenění do společnosti. Nemalý podíl si nesou náklady na léčbu a mnohdy i zpoždění včasného začátku léčby. V rámci aktivizačních činností volíme takový přístup, který respektuje individuální zvláštnosti duševně handicapovaných osob a jejich projev, přístup, který využívá inovativní řešení formou komunitní práce v prostředí volnočasových aktivit. Aktivizační setkávání zaměřené na zapojení duševně a mentálně handicapovaných osob do kulturně-sociálních integračních činností. Tyto činnosti napomohou zlepšení komunikačních dovedností, schopnosti zaujmout společenské role, integrace osobnosti, rozvoj kreativity, objevení empatie, nácvik sebereflexe, sebeovládání a vůle. Počítá se s participací osob s duševní jinakostí na kulturních akcích jako jsou výstavy, workshopy a přátelská setkávání.
Pravidelně s klienty navštěvujeme kulturní akce, výstavy, kreativní plenéry v období letních měsíců. Jsou inspirací pro každého jednoho z nich.
Pojem aktivizační činnost se rozšířil společně s novým zákonem o sociálních službách. Aktivizace se stala součástí poskytované služby. Úspěch je třešničkou na pomyslném dortu.
tvoříme a nasloucháme
Tvořivosti se meze nekladou. Pro klienty je důležité prezentovat svoji tvorbu a nápaditost. Osoba s mentálním postižením se vyjadřuje skutečnost, že mentálně postižení jsou především osobnosti, lidské bytosti, individuality. Pochvala je na místě.
Duševní ani mentální onemocnění není překážkou pro návštěvy výstav, aktivizací a hlavně radostí v běžném dni.
Snažíme se veškeré aktivity podporovat a napomáhat tak zkvalitnění života našim klientům a přátelům.
Setkání v adventním čase je vždy důležitou součástí celého roku, na kterou se klienti i my všichni ostatní velmi těšíme. Atmosféra Vánoc budí radosti a úsměvy.
Hanka vytvořila pro Jiřinku omalovánky. Je to důležité? Velmi! Je vidět jak je důležité, aby panovala přátelská atmosféra. Také myslet na druhé je důležitou součástí našich hodnot.
Vybudovat důvěru a vztah s klientem je pro pracovníka klíčovým úkolem a tím, že pracovník klienta průběžně zapojuje do všech svých kroků a činností, posiluje a aktivizuje samotného duševně nemocného.
Úspěch je jako třešnička na dortu...
Klid a harmonie vládne při našich setkáváních. Návštěva galerií, výstav i příjemné posezení u kávy i čaje. Debaty na různá témata. Zde nepanuje stres ani časový pres, nervozita u ostatních, či nepohoda mezi hosty.
Lidé s "nejen" mentálním handicapem mají rádi humor a pohodu. Snažíme se společně s asistentkou Lucií tento atribut zařadit do každého našeho setkání. Problémy řešíme s humorem, nebojíme se vtipkování.
Tvorba je jasným poselstvím, jak důležitá je podpora okolí a vnímání života v oblasti tvorby a kreativity.